SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Anketa

Kako je soja zdrava namirnica i idealna je zamena za meso (sadrži više proteina od mesa) koliko je puta konzumirate nedeljno.

0
2 (66.7%)
1
0 (0%)
2
0 (0%)
3
1 (33.3%)
7
0 (0%)

Ukupno glasova: 3

Autor Tema: Jedete li soju  (Pročitano 5528 puta)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
Jedete li soju
« poslato: Decembar 17, 2009, 12:18:30 pre podne »
Da vidimo šta kažu članovi

Van mreže Anatema

• Moderator
Re: Jedete li soju
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2009, 12:22:39 pre podne »
Smatrala sam je jako zdravom pa sam je ranije i konzumirala u većim količinama.
Ipak ona ne može zameniti belo pileće meso a još manje ribu.
Oko nje je nastalo jako puno polemika tako da se držim činjenice da je dobro konzumirati je 2-3 puta nedeljno.  ;)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2009, 12:23:05 pre podne »
Pa da kažemo nešto više o soji.

Kao jedino povrće koje sadrži proteine različite od onih u mesu i mesnim proizvodima, soja ima neverovatno pozitivne efekte na veliki broj bolesti, poput arterioskleroze, holesterola,povišenog krvnog pritiska, dijabetesa.

Prvoklasni proteini
Soja sadrži proteine prve klase i zbog toga je preporučuju stručnjaci i to kao namirnicu ključnu za zdravu ishranu. Da li ste znali da saja, koja je prilično hranljiva i zaista se može koristiti u različite svrhe, pomaže u borbi protiv mnogih hroničnih oboljenja poput kardiovaskularnih oboljenja i raka.

Dijeta sa sojom
Istraživanja pokazuju da proteini koje soja sadrži snižavaju nivo holesterola u krvi, kao i da ljudi koji često konzumiraju soju imaju manju sklonost ka obolevanju od raka.
Pošto su proteini soje imaju vrlo visok kvalitet, oni su korisni i za decu i za odrasle. Soja je takođe važan izvor proteina za ljude alergične na kravlje mleko. Proteini soje su lako svarljivi i zbog toga se preporučuju za dijetu.
Sojino ulje ne sadrži holesterol jer je biljnog porekla. Zbog toga soja ima važnu ulogu u dijetama i uravnoteženoj ishrani.

Protiv raka i srčanog udara
Zahvaljujući nerastvorljivim masnim kiselinama, soja smanjuje rizik od srčanog udara i štiti od nekih vrsta raka. Istraživanjem je utvrđeno da ljudi koji konzumiraju vlakna soje, smanjuju rizik obolevanja od raka.

Bogat izvor vitamina i minerala
Soja sadrži velike količine:
kalcijuma, gvožđa, cinka, fosfora, magnezijuma i vitamina B. Upravo zbog toga soju obavezno treba koristiti u sklopu zdrave i izbalansirane ishrane.

Upotreba soje
Soja se koristi u proizvodnji velike količine prehrambenih proizvoda: margarina, hrane za bebe, mleka i dodataka za kafu i mesnih prerađevina. Pored toga – sojino brašno je bogat izvor gvožđa, kalcijuma i vitamina B. Stoga je preporučljiv za one kojima ovi vitamini nedostaju.
Sojino mleko ne sadrži laktozu tj. mlačni šećer. Sojino mleko predstavlja dobru alternativu za one koji su alergični na kravlje mleko. Deca mogu početi sa konzumiranjem sojinog mleka tek nakon što napune godinu dana.

Kome se preporučuje?
Prema istraživanju koje je izvedeno na Univerzitetu u Ilinoisu, SAD – dnevni unos 50 grama proteina od soje (otprilike 1 šoljica), snižava nivo holesterola za 12%. Pored ljudi koji imaju višak holesterola u krvi, soja se preporučuje i onima koji pate od:
kardiovaskularnih bolesti, menopauze, osteoporoze, dijabetesa i prostate. Svi oni trebali bi da povećaju unos soje za zdraviji život.

Van mreže mama

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2009, 12:23:46 pre podne »
Nemam nikakvog iskustva, nisam kupovala, niti spremala, cula sam da je zdrava da se preporucuje ali kako znamo uzeti gotovo meso u mesnicama za rostilj tako predpostavljam da u njemu ima soje a da nije 100% meso, kao sto u pljeskavici muz nikad ne nadje luk pa svaki put prigovori, mozda i grijesim ali soju nisam nikad pripremala.
Znam za komadica, mrvice, mlijeko, ostalo mi je nepoznato.