SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Moji zdravi recepti  (Pročitano 16802 puta)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
Moji zdravi recepti
« poslato: Decembar 17, 2009, 12:50:20 pre podne »
Doručak:
 1 kašika grubo mlevenog lanenog semena
 1 kašika pšeničnih mekinja
 1 kašika heljde ili semenja suncokreta
 1 mala fino naribana šargarepa - oko 50 grama
 1-2 kašike luka
 2 kašike maslinovog ulja
 1 kašika pivskog kvasca
 Celu mašavinu dobro samleti, dodajući malo morske soli i biljnog praha, a umesto luka može i izgnječena banana.

Ručak:
 1 meka banana
 1 supena kašika švapskog sira
 4 supene kašike mekinja
 1 srednja šargarepa, naribana
 1 supena kašika semenki od suncokreta
 1 supena kašika ribanog badema ili susama
 1 kafena kašičica liminovog soka

Salata od celera i šargarepe
 2 ribane šargarepe
 1 komad naribanog celera
 1 isečen praziluk
 2 supene kašike rena ribanog
 2 oljuštena paradajza
 preliv od jogurta

Van mreže Goca

• Sr. Member
    • KoZnaZna
Re: Moji zdravi recepti
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2009, 12:50:54 pre podne »
SALATA OD KELJA
- 2 šolje iseckanog kelja
- 1/2 šolje iseckanih rotkvica
- malo zelene paprike
- isečen paradajz
- malo luka
- 3 supene kašike iseckanog peršuna

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2009, 12:51:12 pre podne »
OBROK OD SPANAĆA
- 200 gr mladog spanaća,oprati,očistiti stabljike i iseći u tanke pruge
- 100 gr praziluka  iseckati samo beli deo pritke
- 2-3 supene kašike paradajza sa malo lišća od kopra
- posuti sa kašikom mlevenih lešnika

Van mreže anastasia

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2009, 12:52:28 pre podne »
Evo malo zdravih brzih  kolaca za sve koji bez slatkog ne mogu

Pita od jabuka
8 jabuka isecenih na kriske
1/2 velike solje suvog grozdja
1/4 velike solje iseckanih oraha
malo soli
malo ulja
kore za pitu
Pomesati sve sastojke, filovati kore i redjati u podmazan pleh. Peci na 180*C dok pita ne dobije zlatno zutu boju.

Posni kolac s jabukama
3 case rendanih jabuka,
1 kasicica sode bikarbone,
1 casa zutog secera,
1 casa ulja,
2 i po case brasna,
casa seckanih oraha,
malo suvog grozdja,
dzem,
i seckani orasi.
Izmesati jabuke, sodu bikarbonu, secer. Ostaviti da odstoji 2 sata. Onda dodati ulje, brasno i casu seckanih oraha, a mozete umesati i malo suvog grozdja. Sve dobro izmesati i ispeci.
Jos vruc kolac premazati dzemom i posuti seckanim orasima.

Posni kolac
1 casa vode,
1 casa zutog secera,
2 kasike dzema (ili pasiranog svezeg voca koje volite)
2 soljice ulja,
1 kasicica sode bikarbone,
20 kasika brasna.

Sve navedene sastojke izmesati i ispeci kolac.
Uzivajte !    ;)

Van mreže anastasia

• Newbie
  • *
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2009, 12:53:05 pre podne »
Razmisljam sta je to sto bih jos mogla preporuciti "mami" i svima koji bi se slicno hranili a da obrok bude ukusan i zasitan u kombinovanoj ishrani i setim se da sam potpuno smetnula sa uma - soju. Soja je odlicna i kada se kuva u zrnu, ali cesce nam je pri ruci ekspandirana soja - ljuspice,  komadici i "snicle". To treba iskoristiti! Samo treba znati spremiti. Tajna je jedino u tome da se nijedna ta namirnica ne koristi za spremanje u suvom stanju vec se sve, pa i ljuspice, prvo skuvaju u cistoj vodi, ocede dobro, i onda skuvaju u zacinjenoj vodi (beli luk, biber, vegeta, lorber - ko kakav ukus voli) i naravno isto opet dobro ocede. Tek se u takvom stanju pripremaju, jer imaju svoj neki specifican miris i ukus u svezem stanju a i sestro - tvrdo je !  ;D
Osnovno pravilo u ovoj ishrani je da ovakva soja u potpunosti zamenjuje meso! Pa onda je tako i spremajte!
Pravite paprikase od komadica sa puno povrca (bez zaprski!), dinstajte ih na puno crnog luka pa zapecite, pravite musake sa ljuspicama, cufte sa ljuspicama i presovanim kuvanim povrcem, pecurke bilo koje vrste uvek uz to ili u to, mozete dodati, poneki put mozete i preliti punomasnom pavlakom! Da biste sebi ubrzali proces pripreme soje, kad je kupite, odradite proces kuvanja, pa kad je ocedite i kad se ohladi , lepo zamrznite i uvek imate pri ruci.
Kad sojino brasno ukuvate u sojinom-vanila mleku ili u "mleku" od kokosa, badema, lesnika... (za koje sam vec pisala kako se pravi) sa zutim secerom, dobijete odlican puding! Dodajte ako zelite potopljeno suvo voce koje ste ocedili i iseckali, mlevene orahe...(ali ne sveze voce!)
Osim toga tu su i proizvodi od soje> tofu sir, soja sos, okara. Od svega toga se moze mnogo jela napraviti!
Ali opet u kombinaciji sa povrcem i naravno sa pecurkama!  Tofu sir ima skroz neutralan ukus tako da se od njega mogu praviti i slatka i slana jela! Dobro ima ga i slanog, dimljenog, u zacinima i maslinovom ulju ali taj sir je dobar uglavnom za salate.
Kombinujte!  ;)

Van mreže anastasia

• Newbie
  • *
« Odgovor #5 poslato: Decembar 17, 2009, 12:53:20 pre podne »
Tempura (pohovano povrce)

3/4 velike solje integralnog brasna
1/4 velike solje kukuruznog brasna
1 do 1 1/4 velike solje vode
prstohvat soli

Pomesati sve sastojke i dodati vodu da se dobije glatko gusto testo u koje se moze uvaljati povrce. Povrce moze biti razno ali seceno na tanke snite, stapice ili manje komade jer se pohuje presno pa da toplota moze brzo proci i kroz poh i kroz povrce koje treba da malo omeksa : sargarepa, karfiol, brokoli, pecurke, patlidzan, tikvice itd.
U vruce ulje dodati uvaljano povrce i brzo pohovati dok se ne dobije zlatno braon boja sa obe strane.

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #6 poslato: Decembar 17, 2009, 12:53:58 pre podne »
MUSLI SA KRASTAVCIMA
- 2 supene kašike oraha
- 2 supene kašike luka
- 1 šolja iseckanih krastavaca
- 1 supena kašika pšeničnih klica
- 1 supena kašika kvasca
- 1 supena kašika ulja
- 1 supena kašika suvog grožđa

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #7 poslato: Decembar 17, 2009, 12:54:45 pre podne »
Prelistala sam ove recepte i mogu reći da mi primamljivo izgledaju - utoliko ću ih, već sutra, isprobati!   8)

Van mreže mama

• Newbie
  • *
« Odgovor #8 poslato: Decembar 17, 2009, 12:55:15 pre podne »
Makaroni u sarenom povrcu   -  Danasnji rucak

Na maslinovom ulju proprziti
sitno nasjeckan crveni i bijeli luk.
Nasjeci na rezance paprike: zelenu, zutu i crvenu pa i njih dodati u luk.
Oguliti paradajz i nasjeckati, dodati povrcu, zaciniti sa zacinima, dodati cilija i jos paradajza ako neko voli.
Makarone PEN to su one zasjecene ukoso, skuvane u slanoj vodi sa malo maslinovog ulja (da se ne lijepe) ocijedjeni pa
 topli na tanjire.
Preliti povrcem i to je to!

U ovo mogu izi i pa kockice nasjecene tikvice, mladi grasak, ma svo sezonsko mlado povrce...

Paprike punjene krompirom  -za sutra

Krompir skuvati, grubo ga izgnjeciti i pridodati proprzen luk oba, mljevenu papriku, zacini.
Sa tom masom puniti ociscene paprike, sloziti u pleh izmedju dodati paradajz malo zasjecen par glavica luka citave ociscene pa u rernu.
Ovako sa povrcen je socno i nema potrebe prelijevati masnocama a i manje je kaloricno!

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #9 poslato: Decembar 17, 2009, 12:55:44 pre podne »
Musaka od pirinca

-100gr integralnog pirinca
-200gr paskanata
-1 struk praziluka
-200 gr sampinjona
-tofu sir
-maslinovo ulje

Pirinac kuvati na tihoj vatri,u sto manje vode i poklopljen da se potpuno skuva.Povrce naseckati,pa i njega kuvati poklopljenog na tihoj vatri.Sampinjone u njihovom sopstvenom soku kratko dinstati na tihoj vatri,takodje poklopljene.U vrlo malo nauljenoj vatrostanoj ciniji redjati red iscedjenog pirinca,red iscedjenog povrca i preko svega sampinjone.Posuti rendanim tofu sirom,pa zapeci u rerni.

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #10 poslato: Decembar 17, 2009, 12:55:58 pre podne »
Musaka od kelja

-1 glavica kelja srednje velicine
-6 kasika integralnog pirinca
-3 glavice crnog luka
-100gr suvih sojinih ljuspica
-maslinovo ulje

Kelj popariti i odvojiti na listove.Ociscen i opran pirinac obariti.Posebno dinstati luk na malo vode,pa kad postane mekan,dodati sojine ljuspice koje su pre toga bile potopljene u mlakoj vodi.Ujednaciti smesu.U plehu redjati nekoliko listova barenog kelja,cele listove,po njima sloj fila.Ponovo stavljati kelj,pa fil,pa zavrsiti sa listovima kelja.Musaku kratko zapeci u rerni i izvaditi kad je gotova,pa preliti sa malo hladno cedjenog ulja,jabukovog sirceta,dodati sitno seckan persun ili mirodjiju,beli luk,bosiljak,kari,tucanu ljutu papriku.

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #11 poslato: Decembar 17, 2009, 12:56:12 pre podne »
Musaka od boranije

-500 gr boranije
-80gr integralnog pirinca
-susam
-seckani beli luk
-lisce persuna

Obariti boraniju i pirinac posebno.U plehu redjati red boranije,red barenog pirinca,u sredini lisce persuna i susam,pa opet pirinac i boraniju.Posuti seckanim belim lukom i malo zapeci u rerni.
Odozgo preliti prelivom od maslinovog ulja,jabukovog sirceta,malo rena,mlevene slacice,algi,mlevenog rogaca,seckanog belog luka,karija,bibera,tucane ljute paprike.

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #12 poslato: Decembar 17, 2009, 12:56:26 pre podne »
Jelo od paprike i patlidzana

-5 mesnatih paprika
-2 manja patlidzana
-jabukovo sirce
-nerafinisano ulje

Iseci pecene paprike i patlidzan.Staviti u serpu i poklopiti da omeksaju i ohlade se.Sve samleti u masini za mesovo ili seckati po zelji.Dodati hladno cedjeno ulje,jabukovo sirce,seckani persunov list,kari,biber,bosiljak,tucanu ljutu papriku i beli luk i dobro izmesati,pa sipati u staklenu ciniju.

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #13 poslato: Decembar 17, 2009, 12:56:41 pre podne »
Jelo od pecene paprike,brokolija i karfiola

Ispeci papriku,oljustiti,izvaditi semenke,iseci uzduzno.Istovremeno kratko(nekoliko min.) skuvati na pari brokoli i karfiol sa lorberovim listom i bosiljkom,isitniti na cvetove.Staviti paprike,brokuli i karfiol u istu posudu i preliti smesom napravljenog od namaza soje,jabukovog sirceta,maslinovog i hladno cedjenog suncokretovog ulja,sitno seckanog belog luka,persuna,mirodjije,karija,tucane ljute paprike,bibera.

Van mreže Anatema

• Moderator
« Odgovor #14 poslato: Decembar 17, 2009, 12:56:56 pre podne »
Vrlo zdrava sarma

Narendati cveklu,sargarepu,celer,cicoku,iseckati presunov list,mirodjiju,sve to pomesati sa malo sojinog namaza ili sojinog kiselog mleka umucenog sa 1c.k.
jabukovog sirceta,1/5 c.k karija,tucane ljute paprike,1-2 cena belog luka,malo bibera,1 c.k algi,1 s.k maslinovog ulja.Napraviti fil i napuniti njime listove zelene salate,kupusa ili kelja.Takodje se moze puniti slatka paprika,paradajz i tikvice.U fil se mogu dodati mlevene semenke i orasi.