SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Sve o Beloj Šengen listi  (Pročitano 13241 puta)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
Sve o Beloj Šengen listi
« poslato: Decembar 15, 2009, 06:31:01 posle podne »

Šta je Šengenski sporazum?
Sporazum potpisan 14.juna 1985. godine u luksemburškom gradiću Šengenu, između zemalja Beneluksa (Holandija, Belgija i Luksemburg), Francuske i Nemačke naziva se Šengenski sporazum. Šengenski sporazum i Konvencija o primeni Šengenskog sporazuma iz 1990. godine polazna su osnova svih donetih propisa EU kojima se reguliše pitanje viza, azila, migracija i kontrole granica. Svi ti propisi deo su pravnih tekovina EU, poznatijih kao acquis communautaire.

Šta je bela šengenska lista?
Zbog burnih političkih promena na istoku i jugoistoku Evrope, kao i proširenja EU u poslednjih deset godina, stare članice EU našle su se suočene sa pretnjom nekontrolisanih ilegalnih migracija koje sa sobom nose i niz drugih problema, poput organizovanog kriminala, terorizma i sive ekonomije.
EU je od početka devedesetih nastojala da definiše uslove pod kojima državljani trećih zemalja mogu ulaziti na teritoriju članica EU. Savet EU je 15. marta 2001. godine Uredbom 539/2001 na jedinstven način regulisao ovu materiju.
Završni delovi te Uredbe su pozitivna i negativna lista (tzv. Bela i crna lista) kojima je EU definisala vizni režim prema trećim zemljama u svetu.

Šta znači biti na beloj šengenskoj listi?
Prema članu 1 tačka 2 Uredbe 539/2001 Saveta EU, građani zemlje na beloj šengenskoj listi mogu da borave na šengenskoj teritoriji do tri meseca, bez nužnosti posedovanja vize. Ovakvi boravci se smatraju privremenim i isključuju pravo na zasnivanje radnog odnosa. Istovremeno, znače olakšanu ekonomsku, naučnu, obrazovnu, kulturnu i svaku drugu vrstu saradnje.

Više na sajtu KoZnaZna, na strani:  http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/beli_shengen.html
« Poslednja izmena: Mart 24, 2012, 04:28:42 posle podne od strane Simon »

Van mreže CdamiR

• Newbie
  • *
Odg: Sve o Beloj Šengen listi
« Odgovor #1 poslato: April 07, 2010, 08:26:24 pre podne »
Da li izmedju dva boravka od 90 dana u prvih i drugih 6 meseci mora postojati neki razmak u vremenu?
Tj. Odem recimo  18 Aprila i budem do 28 juna ( to je oko 70 dana u prvih 6 meseci)
i budem u Srbiji do recimo 2-3 jula ( to je druga polovina godine tj. onih drugih 180 dana) I onda ostanem jos 90 dana i to je to za ovu godinu.
Ili moram kada dodjem krajem juna da budem u Srbiji 90 dana pre nego sto opet mogu da boravim 90 dana u sengenu. Svedska je u pitanju.
Hvala

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: April 07, 2010, 09:18:07 posle podne »
Viznom liberalizacijom Srbija je dobila beli šengen tipa C, što zapravo označava samo kratkotrajni boravak od ukupno 90 dana u periodu od šest meseci, bilo da je reč o kontinuiranom ili periodičnom boravku u nekoj zemlji šengenske zone.

To znači da će građani moći da provedu tri meseca u jednom polugodištu, a ono počinje pri prvom prelasku granice. Dakle, ako prvi put, na primer u Nemačku, uđete 1. aprila, do 30. septembra moći ćete u njoj da boravite sa prekidima ili bez njih najviše 90 dana, a kad taj rok istekne, morate da se vratite u zemlju. Sledeće polugodište počinje 1. oktobra i tada ponovo možete da uđete u tu zemlju. Ako je reč o kontinuiranom boravku od 90 dana, logično je da na sledeći ulazak u šengenski prostor mora da se sačeka tri meseca. Ukoliko rok od šest meseci istekne a boravak u inostranstvu nije prešao tri meseca, on može da se produži dok ne prođe 90 dana.

Van mreže nijavic

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Septembar 17, 2010, 08:28:14 pre podne »
Dali mogu ostati u sengen zoni duze od devedeset dana jer sam predao zahtjev za spajanje sa porodicom a cekanje odgovora na moj zahtjev traje duze od mojeg dozvoljenog boravka 90 dana koji mi je dozvoljen bijelom sengen listom.Znaci predao sam za spajanje sa familijom dali mogu ostati dok nedobijem odgovor a od ulaska u zemlju je vec proslo 60 dana a do odgovora na zahtjev je moguce da cu cekati jos 90 dana

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: Septembar 17, 2010, 11:16:22 pre podne »
Ne.

Van mreže nijavic

• Newbie
  • *
« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2010, 03:23:25 posle podne »
Da.Ipak.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Septembar 22, 2010, 08:32:07 posle podne »

Van mreže nijavic

• Newbie
  • *
« Odgovor #7 poslato: Septembar 23, 2010, 03:07:53 posle podne »
kada ste mi odgovorili na moje pitanje niste imali dokaza jer je nakon onoga Ne uslijedila tacka kao dokaz tj. vas odgovor je izgledao ovako: ''Ne.''
A sada trazite dokaz za moje ''Da'' malo nepravedno priznacete.Ali....dokaz da moze je licno saznanje od strane policijske uprave u jednom gradu u danskoj gdje se trenutno nalazim.Ako bih cekajuci na odgovor na zahtjev za spajanje sa familijom ostao duze od dozvoljenog boravka od 90 dana i ako bi odgovor na zahtjev bio negativan i morao da izadjem iz danske onda bi mi u policiji udarili pecat da sam ostao duze od 90 dana sa opravdanim razlogom tako da mi prilikom izlaska iz sengen zone nece niko praviti probleme.Uostalom na ovaj nacin je puno lakse predati zahtjev za spajanje sa porodicom nego preko ambasade.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: Septembar 23, 2010, 06:24:38 posle podne »
Ako ste utvrdili da to tako može ( ???) onda samo da Vam poželimo sreću-ništa drugo. Srećno!

Van mreže nijavic

• Newbie
  • *
« Odgovor #9 poslato: Septembar 23, 2010, 09:48:49 posle podne »
 ??? hvala.
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2010, 10:25:17 posle podne od strane nijavic »

Van mreže jelena81

• Newbie
  • *
« Odgovor #10 poslato: Maj 26, 2011, 11:36:49 pre podne »
Imam jedno pitanje i mali problem. Provela sam u zemlji Sengenskog sporazuma ukupno 90 dana u proteklih 5 meseci na poslovnom usavrsavanju - sve je bilo legalno. Za mesec dana opet treba poslovno da putujem u drugu zemlju Sengenskog sporazuma na 4 dana. Moje pitanje je da li mi treba viza i kome da se obratim posto se na telefon ambasade te zemlje niko ne javlja vec danima u koje god vreme da pozovem?!! Hvala unapred

Van mreže Goca

• Sr. Member
    • KoZnaZna
« Odgovor #11 poslato: Maj 26, 2011, 11:58:35 posle podne »
Imam jedno pitanje i mali problem. Provela sam u zemlji Sengenskog sporazuma ukupno 90 dana u proteklih 5 meseci na poslovnom usavrsavanju - sve je bilo legalno. Za mesec dana opet treba poslovno da putujem u drugu zemlju Sengenskog sporazuma na 4 dana. Moje pitanje je da li mi treba viza i kome da se obratim posto se na telefon ambasade te zemlje niko ne javlja vec danima u koje god vreme da pozovem?!! Hvala unapred

Ako si putovanje zapocela 01. januara 2011.g. (pretpostavljam s obzirom da pises o 5 meseci) tvojih 3 meseca koje si iskoristila "vaze" do 01. juna 2011.g. Od 01. juna do decembra 2011.g. imas novih 3 meseca. Srecno!
Znaci ne treba viza. A sto se tice telefona doticne drzave jesi telefone nasla na nasem sajtu ( da izvrsimo provere)?

Van mreže dragan

• Full Member
Re: Sve o Beloj Šengen listi
« Odgovor #12 poslato: April 03, 2017, 08:31:20 posle podne »
Šengen pojačava proveru...na strani sajta KoZnaZna:
http://www.koznazna.com/index.php/2017/04/03/sengen-pojacava-proveru/

Van mreže dragan

• Full Member
Re: Sve o Beloj Šengen listi
« Odgovor #13 poslato: April 09, 2017, 11:53:37 pre podne »
Danas 09.04.2017.g. privremeno je obustavljena nova uredba o kontroli granica u EU. Nova uredba o kontroli granica u šengen zoni Evropske Unije uvedena zbog zaštite od terorizma, privremeno je obustavljena zbog velikih gužvi na granicama, prenele su agencije. Uredbu o sistemskoj kontroli granica privremeno je ukinuo evropski komesar za migracije i unutrašnje poslove Dmitris Avramopulos.