SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE AMBASADE SRBIJE DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Hrvati od danas mogu u SAD bez vize, ali postoji jedan uslov  (Pročitano 332 puta)

Van mreže Србин

• Newbie
  • *
Hrvati od danas mogu u SAD bez vize, ali postoji jedan uslov
« poslato: Oktobar 23, 2021, 10:30:52 pre podne »
Državljanima Hrvatske od danas je omogućeno da u Sjedinjene Američke Države putuju bez vize, saopšteno je iz američke ambasade u Zagrebu.

Izvor: Nova.rs

Ova odluka Elektronskog sistema za odobravanje putovanja (ESTA) se odnosi na hrvatske državljane koji u SAD odlaze u turističkom ili poslovnom aranžmanu, ne duže od 90 dana, piše Jutarnji list.

„Hrvatsko članstvo u tzv. Programa izuzeća od viza (VWP) važan je korak u daljnjem učvršćivanju ekonomske i sigurnosne saradnje između ove dve države. Ovo je bio dug, ali važan proces i pozdravljamo napore hrvatske Vlade da ispuni stroge zahteve našeg programa“, poručuju iz ambasade.

Program izuzće od viza je deo programa koje omogućava putovanje u SAD u poslovne ili turističke svrhe u trajanju do 90 dana, a jedini uslov je da se štiti nacionalna sigurnost.

Da bi neka država ušla u ovaj program, mora da ispuni kriterije iz sfere borbe protiv terorizma, provedbe zakona, imigracije, sigurnosti dokumenata kao i upravljanja granicom. Takođe, pronenat odbijenih viza mora biti ispod tri odsto, što je Hrvatska ispunila tek nedavno.

Odobrenja od elektronskog sistema ESTA važiće dve godine.