SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Putovanje bez viza za građane Srbije  (Pročitano 36237 puta)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
Odg: Putovanje bez viza za građane Srbije
« Odgovor #15 poslato: April 04, 2010, 07:41:39 pre podne »
Za "Ketrynn88":
Piše u prvom postu:
Građani Srbije, koji imaju biometrijski pasoš, sada će moći slobodno da putuju u ove zemlje, u kraće posete u trajanju od 90 dana svakih  šest meseci (180 dana), bez obzira da li je reč o poslovnom putovanju, usavršavanju ili o turističkoj poseti.

Van mreže Saler81

• Newbie
  • *
« Odgovor #16 poslato: Decembar 16, 2010, 06:00:09 posle podne »
Nisam dobro razumeo Dali to znaci jedan put u 6 meseci? Ili moze primer 9 puta po 10 dana.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #17 poslato: Decembar 16, 2010, 10:31:49 posle podne »
Nisam dobro razumeo Dali to znaci jedan put u 6 meseci? Ili moze primer 9 puta po 10 dana.
U 6 meseci mozes da budes 3 meseca (90 dana).

Primer:
Odes 1.januara 2011. godine i mozes da ostanes do 01.aprila 2011. godine - to je tih 90 dana.
Ili mozes da u vremenskom periodu od 01. januara do 01. jula 2011. godine (6 meseci) boravis po koliko hoces dana, ali da ukupno u tih 6 meseci mozes da     ostanes 90 dana (3 meseca). Svejedno je hoces li tih 90 dana odmah "ispucati" ili ces ih "krckati" po nekoliko dana, nedelja, svejedno-tvoja volja.
Nakon tog termina (ako uzmemo u obzir da si putovanje poceo 01. januara 2011. godine-u ovom primeru taj datum navodim) sledecih novih 90 dana ti krece od 01. jula 2011. godine (to je drugih 6 meseci-novih sa novih 90 dana boravka).
NAJBITNIJE - je da se zapamti i racuna PRVI datum ulaska u sengen zemlju. Od tada se sve racuna.
Nadam se da je jasnije. Pozdrav.

Van mreže ivana^ca

• Newbie
  • *
« Odgovor #18 poslato: Decembar 18, 2010, 05:11:17 posle podne »
Za Simona ( i druge dobro informisane) :

Interesuje me da li postoji mogucnost da se ostane u nekoj zemlji, konkretno Italiji, duze od predvidjenih 90 dana. Trebalo bi da iz Italije odem do 1. februara, pa me interesuje, ukoliko bih se u medjuvremenu udala za nekog ko ima stalne radne papire, a nema drzavljanstvo, da li postoji ikakva mogucnost da papire cekam ovde i da se ne vracam u Srbiju, ili sam obavezna da u Srbiji provedem 3 meseca. Unapred hvala na odgovoru.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #19 poslato: Decembar 18, 2010, 05:26:59 posle podne »
Državljani zemalja NEČLANICA Evropske unije mogu boraviti u Italiji samo pod sledećim uslovima:

1. posedovanje važećeg pasoša;
2. posedovanje ulazne vize (ako se radi o srpskim drzavljanima koji ulaze u Italiju zbog turizma, nije potrebna ulazna viza);
3. ulaz u Italiju preko jednog od graničnih prelaza;
4. posedovanje odgovarajuće boravišne dozvole - permesso di soggiorno.

Strani državljani zemalja nečlanica Evropske unije koji nameravaju boraviti u Italiji zbog posla, turizma (dužeg od 8 dana), studiranja, religioznih motiva, medicinske pomoći ili spajanja porodice  moraju imati Permesso di soggiorno - Boravišna dozvola

Boravišna dozvola - permesso di soggiorno - se može izdati zbog sledećih motiva:
- turizma,
- medicinskog lečenja, 
- socijalne zaštite,
- spajanja porodice,
- umetničkog,
- samostalnog,
- sezonskog ili  nesamostalnog rada,
- političkih razloga (politički begunci),
- poslovnih i religioznih razloga,
- studiranja (učenja).

Najpre se zatraži ulazna viza od italijanskog diplomatsko konzularnog predstavništva (Za tvoj slučaj vidi ovde: http://www.koznazna.com/index.php/2015/11/13/italija-vizni-rezim/ - na stranici imaš sajt i druge informacije).
S njom, po ulasku u Italiju se mora zatražiti boravišna dozvola (permesso di soggiorno) od - Questura della Provincia – provincijske Policijske Uprave u roku od osam radnih dana (ne računaju se subota i nedelja).
U slučaju da to ne napravi, stranac će biti proteran iz zemlje.

Permesso di soggiorno - uglavnom ima isto trajanje kao i viza i po njenom  isteku, ako se radi o boravišnoj dozvoli za studiranje ili rad, može se tražiti obnova (zahtev za obnovu se mora predati najmanje trideset dana pre isteka).
Stranac koji ne zatraži obnavljanje boravišne dozvole i nastavlja da boravi u Italiji, biće izbačen.

U svakom slucaju, bilo za ulaznu vizu, bilo za boravišnu dozvolu, stranac mora biti u stanju dokazati tri stvari:
- koje su mu namere i razlozi boravka u Italiji;
- naznačiti koja će mu biti sredstva za život;
- da su ta sredstva dovoljana za život za svo vreme trajanja boravka u Italiji i povratak u svoju zemlju.

Stranac sa boravišnom dozvolom u Italiji uživa ista građanska prava kao i talijanski državljanin.

Dužina trajanja boravišne dozvole u svakom slučaju ne može biti duža od:
- 3 meseca za posete, turizam i poslovne obaveze;
- 9 meseci za sezonski rad;
- 1 godine za pohađanje kurseva i studiranje;
- 1 godine ako se radi o nesamostalnom radu na određeno vreme - lavoro subordinato a tempo determinato;
- 2 godine ako se radi o nesamostalnom radu na neodređeno vreme ili samostalnom radu       
- lavoro autonomo a tempo indeterminato;
- 2 godine zbog porodičnog spajanja (ovo tebe zanima).

Što se tiče porodičnog spajanja - ricongiungimento familiare - zahtev za ulazak u Italiju rodbine stranca s regularnom boravišnom dozvolom će se predavati vladinoj kancelariji za imigraciju kod Prefetture koji će, u saradnji s Questurom, utvrditi postojanje potrebnih uslova za to (smeštaj, ekonomska mogućnost izdržavanja svakog člana familije - godišnje oko € 4000 za svakog člana). Pod rodbinom se podrazumeva samo supružnik, roditelji i maloletna deca. 

Po starom zakonu, mogli su ući u Italiju i rodbina do trećeg kolena (ujak, ujna, stric, strina...).

Zahtev za obnovu boravišne dozvole mora se predati najmanje devedeset dana pre njenog isteka.
Kod podnošenja zahteva za obnovu boravišne dozvole policijskoj upravi - Questura - od vladine kancelarije za imigracije potrebno je zatražiti potvrdu o postojanju potrebnih uslova ili pokazati ugovor o radu kojim se dokazuje postojanje uslova za ostanak u Italiji tj. produženje boravišne dozvole.
Ne može se obnoviti ni produžiti boravišna dozvola koja vredi manje od 2 godine u slučaju neprekidnog boravka van Italije u trajanju preko 6 meseci. Može se obnoviti u slučaju izlaska zbog ispunjavanja vojne obaveze ili drugih ozbiljnih i dokazanih motiva.

U oba slučaja (za prvo izdavanje ili obnovu boravišne dozvole) zainteresovani treba da preda Questuri:
- popunjeni obrazac u kome precizira, između ostalog, koji tip boravišne dozvole traži;
- četiri fotografije veličine za dokumente;
- administrativnu taksu u vrednosti od € 10,33 (može se kupiti na svakom kiosku);
- fotokopiju pasoša i original na uvid;
- potvrdu o mestu boravka u Italiji (npr. kopiju ugovora o iznajmljenom stanu u kome će živeti);
- potvrdu o postojanju sredstava za život u Italiji i za povratak u svoju zemlju.

Ostali neophodni dokumenti variraju zavisno od vrsti boravišne dozvole koja se traži.
Obavezno sačuvati isečak o predatom zahtevu za dobijanje boravišne dozvole, s njim se nakon 20-ak dana preuzima boravišna dozvola. U stvarnosti može proći i do 2-3 meseca, u zavisnosti od vrste boravišne dozvole koja se traži.

Nakon 6 godina boravka u Italiji može se zatražiti karta boravka - carta di soggiorno koja vredi neograničeno.
Za sve detaljnije informacije obratiti se Policijskim upravama - Kancelariji za strance (Questura - Ufficio Stranieri).

Stranci sa boravišnom dozvolom zbog rada (samostalnog ili nesamostalnog) ili spajanja porodice imaju pravo na prebivalište - iscrizione anagrafica – matično upisivanje u opštini u kojoj žele živeti.

Sa matičnim upisivanjem postaje se - residente – nastanjeni građanin opštine u kojoj se živi.

Iscrizione anagrafica – matični upis, daje pravo na izdavanje sledećih  dokumenata:
1. Italijanska lična karta - Carta d'identità
2. Vozačka dozvola - Patente

Nadam se da će ti pomoći. Malo je opširnije ali će vredeti/trebati i drugima.

Pozdrav  :)
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2016, 02:54:33 posle podne od strane Admin »

Van mreže ivana^ca

• Newbie
  • *
« Odgovor #20 poslato: Decembar 18, 2010, 10:27:22 posle podne »
Hvala na detaljnim informacijama, a nadam se da cu i ja doprineti sa nekom informacijom kada otpocne postupak.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #21 poslato: Decembar 18, 2010, 11:58:19 posle podne »
Drago mi je da sam pomogao. Srecno.

Van mreže dzejmi91

• Newbie
  • *
« Odgovor #22 poslato: April 06, 2011, 10:03:06 posle podne »
Pozdrav  potrebna mi je mala pomoc.

E ovako  odputovao sam u belgiju 12.10.2010. godine  i vratio se u srbiju  26.12.2010. godine.  Sto znaci da znaci da nisam istrosio 90 dana , e sad  04.   aprila 2011.  ponovo sam dosao u istu zmelju   , a  6 meseci  mi istice  12 tog aprila 2011 god  ..  Da li smem da ostanem   na primer do maja meseca????

Da li ce se novih 90 dana povezati za preostalim danima iz proslih 6. meseci??

Molim vas ako neko moze da mi pomogne...?

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #23 poslato: April 06, 2011, 11:32:41 posle podne »
Zdravo"dzejmi91"

Tvojih 90 dana u 6 meseci poceli su 12.10.2010.g. i traju do 12.04.2011.g. Ne smes da ostanes do maja nego do 12 aprila, bez obzira sto neces iskoristiti svih 90 dana u okviru 6 meseci.

Novih 90 dana krece ti 13 aprila, pa ti je moj savet vrati se pa opet kreni "po novih" 90 dana.

Van mreže dzejmi91

• Newbie
  • *
« Odgovor #24 poslato: April 06, 2011, 11:50:39 posle podne »
Sta ce se desiti ako ostanem i vratim se maja? Da li cu dobiti neku zabranu... ?   Ne znam sta da radim  a imam povratnu kartu tek za 15 jun.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #25 poslato: April 07, 2011, 07:32:34 pre podne »
Najbolje je da resis problem povratne karte i vratis se na vreme. U najboljem slucaju nista (potrebno mnogo srece da prilikom izlaska/povratka policajca mrzi da se "bakce" sa tobom pa prodjes bez problema). Ali ovo je retkost.
Ako produzis i jedan dan mogu te staviti na STOP listu i staviti ti odredjenu zabranu.
Ne vidim razlog da ovo radis za svoju buducnost. Mislim da ti nije potrebno da se igras sa Shengenom.

Van mreže dzejmi91

• Newbie
  • *
« Odgovor #26 poslato: April 07, 2011, 12:16:25 posle podne »
Hvala vam puno za pomoc.

Van mreže medena978

• Newbie
  • *
« Odgovor #27 poslato: Maj 21, 2011, 01:36:10 posle podne »
Ja imam problem sto dobijam razlicite informacije elem...cesto putujem za Italiju od kada smo dobili nove pasose..Prvi put sam bila u aprilu 2010.god. i ostala mesec dana zatim u julu 2010.god i ostala dva meseca..Kapiram da mi sest meseci isticu u oktobru.E sada tu sam pravila neku pauzu i isla tek u decembru 2010.god na desetak dana a zatim u februaru 2011.god. na dva meseca..i sada bih ponovo isla krajem juna medjutim neki su mi ljudi rekli da i ne polazim na put jer ce me vratiti sa granice zato sto nisu prosla tri meseca.Naime ja sam razumela da se nadovezuju sest meseci na onih prvih sest meseci a ispada da nije tacno.Izvinite na opsirnosti ;D ali moze neko objasnjenje.Unapred hvala   :)

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #28 poslato: Maj 21, 2011, 03:04:24 posle podne »
Od aprila 2011. godine do oktobra 2011. godine su tvojih 6 meseci u okviru kojih mozes boraviti tamo 90 dana.

Van mreže medena978

• Newbie
  • *
« Odgovor #29 poslato: Maj 21, 2011, 03:35:30 posle podne »
Znaci,glupost da moram praviti pauzu od tri meseca da ignorisem  ::) hvala ti punooo   :)