DIJETA Mršavljenje - Volite svoje telo > Topli i hladni napitci

Sok - njegovo velicanstvo

(1/1)

mama:
Sok

tekucina dobijena iz biljke, bilo bi najjednostavnije objasnjenje.
Kako razno voce i povrce ima i razlicit sastav secera, vitamina, suhi tvari tako i sok postaje drugaciji. Neko voli sladak sok, neko kiseo, opor, gorak, ipak bitno je da je sto svijeziji, prirodan bez dodataka, secera, da se priprema i konzumira onoliko koliko je i potrebno.Cuvanje bilo kakvo nije savrseno da se sacuvaju kvalitetni sastojci kao u ne dirnutom plodu.
Uvijek nastojte svjeze sezonsko voce jer nasem organizmu bas tad i bas ti sastojci trebaje u proljece vitamin C iz jagoda... ljeti breskve za bolje tamnjenje... jesen kruska, citrusi za pripremu za zimu, a zimi jabuke da ociste tesku ishranu, citrusi, banane...
Ucite djecu da vole svo voce i sljivu, i nar, i malinu da uzivaju u raznolikosti okusa, jer svako voce krije svoje bogastvo.
A sad povrce, kod nas se gotovo nikako ne konzumira. Poznati su sokovi za bebe od mrkve,i cikle za malokrvnost, ako sta je sa ostalim povrcem?!? Evo nekoliko savjeta za mlade majke:
spinat naravno opran u blender  i skasiti pa dodati pire krompiru, ovo prolazi sa svim vrstama povrca, postepeno povrce ukrupnjujte sjeckajte pa ce dijete postepeno prihvatiti jelo.
Svako povrce ima kolicinu soka koji se moze dodavati sosovima, prelivima, u tim sokovima moze se i marinirati meso, prepustite se masti.

anastasia:
Da, da sok jeste njegovo velicanstvo, ali..........Postoje neka pravila i kod konzumiranja voca pa i sokova. Kao prvo voce i sokove nikad ne konzumirati nakon obroka! Mozda ste vec iskusili da ste se npr. dobro najeli pa pojeli odmah neku vocku ili popili sok i osetili ste tezinu u stomaku.  ??? Verovatno ste pomislili da ste se prejeli ili brzo pojeli svoj obrok (mislim na to da niste dobro sazvakali svaki zalogaj) pa ste pomislili da ste zato imali smetnje u varenju. NE ! Osecaj nadutosti, neugode u zelucu, dobili ste zato sto ste konzumirali voce odmah nakon obroka.  :-\

Voce i sokovi se uvek konzumiraju na prazan zeludac! Zasto? Evo jedno kratko i jednostavno objasnjenje. Nije bas strucno, ali i ja sam shvatila sustinu tek kad su mi ovako objasnili.

Jedete hranu. Ona se zadrzava u zelucu i ceka da se svari. Sta mislite koliko treba nasem zelucu vremena da svari bilo koji cvrsti obrok koji smo pojeli? Nije ni vazno ali da mu treba par minuta to sigurno nije tacno. Neka mu treba pola sata, neka mu treba sat vremena. Vazno je to da je taj nas obrok svo to vreme u nasem zelucu. I... sad pojedete vocku ili popijete sok. Kada na prazan stomak pojedete vocku ili popijete sok, on prodje kroz nas zeludac za par minuta. Isto to voce ili sok zeli da prodje kroz taj nas zeludac uvek za to vreme kad u njega udje. Ali sta se desava !?  :o Kad ih konzumirate nakon obroka  naidje na gomilu nesvarene cvrste hrane koja nam je ispunila zeludac i tu ceka, ceka, ceka....Da li znate kolika je temperatura u nasem zelucu? Sad Ni to nije vazno ali verujte da je veca od one koja nam je u kuhinji npr. leti. Pa sad, ostavite pola sata ili sat na toj "sobnoj " temeperaturi iseceno voce ili sveze ocedjen sok. Sta ce se desiti? Pa naravno da ce uskisnuti!  :-\ E to se desi i u nasem zelucu ali mnogo brze jer je tamo toplije! E onda sve to u nasem zelucu pocinje vrlo brzo da se neprirodno kiseli i da trune. Ruzno zvuci?   :-[ Mozda, ali je istinito. I da li se onda sa tom mesavinom u zelucu mozete osecati dobro? Naravno da ne.

Zato voce i sveze cedjene sokove uvek na prazan zeludac, cak nemojte da mesate ni 2-3 vrste voca ili povrca . Najsigurnije je pojesti ili popiti sok jedne vocke, pa za jedan i po sat do 2 opet drugu vocku ili sok. Tada cete biti sigurni prvo da vam nece biti tesko u zelucu a drugo, tako ce organizam sigurno i najbolje iskoristiti maksimum za vase zdravlje iz svake takve namirnice.
A sad, uzivajte u vocu, povrcu i njihovim sokovima !   :-*

Anatema:
Ja sam , uvek, za varijantu da sama napravim sok - voćni napici, pogotovo!   ;)
Bez aditiva...

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju