Carinjenje u putničkom prometuRoba namenjena za korišćenje u sopstvenom domaćinstvu koju fizička lica unose u putničkom prometu ili primaju iz inostranstva u poštanskom saobraćaju, čija vrednost ne prelazi 3000 evra, osim robe koja je u skladu sa odredbama Carinskog zakona i robe za koju je u Carinskoj tarifi predviđena stopa carine ’’slobodno’’, može se cariniti u tzv. ’’skraćenom postupku’’, primenom jedinstvene carinske stope u visini od 10 %.
Za robu koja je ocarinjena u skraćenom carinskom postupku ovlašćeni carinski službenik popunjava Obračun uvoznih dažbina za robu koju putnici sa sobom nose (CPD). Putnik se izjašnjava da li je saglasan sa nalazom ovlašćenog carinskog službenika u pogledu količine, vrste, kakvoće robe i carinske vrednosti robe, kao i u pogledu iznosa uvoznih i drugih dažbina. Ako se putnik saglasi sa nalazom ovlašćenog carinskog službenika, po izvršenom plaćanju ovlašćeni carinski službenik predaće putniku overeni primerak Obračuna uvoznih dažbina i staviti mu robu na raspolaganje.
Ako se putnik ne saglasi sa nalazom ovlašćenog carinskog službenika ili ne plati ukupan iznos uvoznih dažbina, dužan je da carinskom organu podnese sažetu deklaraciju radi stavljanja robe u odgovarajući carinski postupak kod granične ili druge carinarnice.
Za robu koja se unosi u putničkom prometu, a čija vrednost prelazi 3000 evra, sprovodi se redovan postupak uvoza (uz podnošenje Јedinstvene carinske isprave) kod nadležne carinarnice i uz primenu stopa propisanih Zakonom o carinskoj tarifi za konkretnu robu.
Takođe, za robu (bez obzira na njenu vrednost) koju fizička lica unose u putničkom prometu, a izjasne se - deklarišu za carinjenje (cele ili dela robe) u redovnom postupku uvoza, primeniće se stopa carine utvrđena Carinskom tarifom.
Elektronsko podnošenje dokumenataCarinskim zakonom je predviđena mogućnost upotrebe informacionih tehnologija i komunikacije sa Upravom carina elektronskim putem, kao i podnošenje carinske deklaracije elektronskom razmenom podataka.
Uvođenje elektronskog podnošenja carinskih dokumenata je od izuzetnog značaja za učesnike u carinskom postupku kao i za Upravu cairina zbog niza prednosti, od kojih su najznačajnije:
• otklanja se jedno od najvećih uskih grla u sprovođenju carinskog postupka - unos podataka iz carinske dokumentacije u ISCS;
• veliki broj carinskih radnika koji je unosio podatke iz carinske dokumentacije u ISCS može se rasporediti na druge poslove;
• učesnicima u carinskom postupku se omogućavaju značajne uštede;
• stvaraju se tehnički preduslovi za savremeno sprovođenje carinskog postupka na osnovu pojednostavljene deklaracije;
• stvaraju se tehnički preduslovi za realizaciju projekta "jednog elektronskog prozora" (single electronic window), koji treba dodatno da ubrza sprovođenje celokupnog postupka.
Uprava carina je izvršila dopune i izmene informacionog sistema carinske službe tako da je omogućila podnošenje ЈCI i sažete deklaracije elektronskim putem.
Zahteve za odobrenje elektronskog podnošenja dokumenata Uprava carina prima od 07.07.2005. godine. Zahtev se podnosi Upravi carina - Sektoru za informacione tehnologije, Novi Beograd, Narodnih Heroja 63.
Pri podnošenju zahteva neophodno je priložiti dokaz o uplati administrativne takse iz tarifnog broja 1, tačka 1 Zakona o republičkim administrativnim taksama, u iznosu od 200,00 dinara na račun 840-742221843-57.
Uprava carina će prema svojim tehničkim mogućnostima omogućiti svim zainteresovanim da se postupno uključe u elektronsko podnošenje dokumenata.
U skladu sa planovima razvoja informacionog sistema Uprava carina će do kraja godine obezbediti tehničke preduslove da se u elektronsko podnošenje dokumenata mogu uključiti svi učesnici u carinskom postupku.
Provera stanja bankarskih garancijaUprava carina Republike Srbije od 05.06.2009.godine pruža uslugu koja omogućava proveru stanja konkretne bankarske garancije putem SMS-a, kao i putem govornog automata.
Svi zainteresovani podnosioci bankarskih garancija mogu se prijaviti Sektoru za informacione tehnologije za korišćenje ove usluge. Pored PIB–a preduzeća, neophodno je da podnosilac navede i sve brojeve telefona sa kojih će koristi ove usluge, kao i tip usluge (SMS, govorni automat ili obe).
Svaki korisnik će moći da proverava stanje samo svojih bankarskih garancija, pri čemu treba imati u vidu da se radi o podacima koji se ažuriraju više puta dnevno.
Ukoliko korisnik ove usluge ispravno unese PIB i identifikacioni broj garancije i ako pozove, tj. pošalje poruku sa registrovanog telefona, dobiće preciznu informaciju o trenutno raspoloživom ili prekoračenom iznosu konkretne garancije.
Napominjemo da se provera stanja bankarskih garancija može vršiti samo za bankarske garancije za tranzit i puštanje robe u slobodan promet.
Za dodatne informacije se možete obratiti elektronskom poštom na adresu
epd@carina.rs ili na telefon 011/2015-888 i 011/2015-888 od 7-21.
Privremeni unos predmetaPRIVREMENI UVOZPravo na privremeni uvoz predmeta za potrebe domaćinstva (uključujući i putničko motorno vozilo) uz potpuno oslobodjenje od plaćanja uvoznih dažbina ima strano fizičko lice koje ima odobren privremeni boravak u našoj zemlji duži od 3 meseca, isključivo za vreme boravka u našoj zemlji.
Kada prestanu razlozi za produženje roka privremenog uvoza (npr. sticanjem državljanstva, odobrenjem stalnog nastanjenja ili stranka ne želi više da drži robu na statusu privremenog uvoza i sl.) privremeno uvezena roba mora se definitivno ocariniti ili vratiti u inostranstvo.
NAPOMENA: kada je predmet privremenog uvoza putničko motorno vozilo, postupak privremenog uvoza carinarnica može odobriti samo ako je to vozilo proizvedeno u skladu sa propisanom normom EURO 3.
PRIVREMENI UNOS PREDMETADomaći i strani državljani koji dolaze na privremeni boravak u našu zemlju mogu privremeno uneti predmete koji su im potrebni za vreme tog boravka.
Predmeti se upisuju u obrazac broj 7 – Spisak stvari koje putnik privremeno unosi, sa podacima o putniku i robi koji će omogućiti identifikaciju.
Spisak potpisuje i overava pečatom carinski službenik, a u putnu ispravu putnika, na strani zabeleške, se upisuje oznaka «PUR» (privremeno uneo robu) sa datumom i potpisom.
Privremeno uneta roba mora se vratiti u inostranstvo prilikom prvog izlaska iz zemlje i tom prilikom se poništava upisana oznaka «PUR».
NAPOMENA: Putnik privremeno unetu robu može prijaviti radi carinjenja i u carinarnici. Carinarnica koja carini predmete unete po obrascu broj 7 – poništiće oznaku «PUR». Međutim, ako putnik carini samo deo predmeta koje je privremeno uneo, carinski službenik na spisak stvari stavlja broj i datum deklaracije i vrstu postupka, vraća spisak putniku i ne poništava zabelešku «PUR» - to će se uraditi prilikom vraćanja ostatka robe u inostranstvo na odgovarajućem graničnom prelazu. Ako putnik prilikom napuštanja carinskog područja ne prijavi carinskom organu da iznosi robu koju je privremeno uneo po ovom spisku ili ne pruži dokaz da je ta roba ocarinjena, smatraće se da te predmete nije izneo i carinski organ će pokrenuti prekršajni postupak.
Spisak stvari koje putnik privremeno unosi - obrazac (
http://www.carina.rs/lat/Dokumenti%20i%20obrasci%20latinica/SpisakStvariKojePutnikPrivremenoUnosi.pdf)
Privremeni iznos predmetaPRIVREMENI IZVOZU skladu sa odredbama Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, fizička lica u spoljnotrgovinskom prometu imaju ista prava kao u unutrašnjem prometu, pod uslovom da u tom prometu učestvuju za sopstvene potrebe.
Shodno tome, fizička lica mogu privremeno izvesti robu koja je namenjena njihovim sopstvenim potrebama.
Postupak privremenog izvoza sprovodi nadležna carinarnica po podnetom pismenom zahtevu stranke (izvozna ЈCI). Privremeno izvezena roba vraća se u zemlju u roku i na način kako je to odredio carinski organ, u skladu sa važećim propisima.
PRIVREMENI IZNOS PREDMETAUredbom o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga ("Sl.glasnik RS", broj 127/03, 63/04, 104/04) data je mogućnost da domaći i strani državljani s prebivalištem u našoj zemlji mogu pri odlasku u inostranstvo, pored predmeta ličnog prtljaga, privremeno izneti i predmete koji su im potrebni za vreme boravka u inostranstvu. Ovi predmeti prijavljuju se carinarnici pismeno, popunjavanjem Spiska stvari koje putnik privremeno iznosi (Obrazac - prilog broj 5), koji po sravnjivanju podataka iz Spiska s predmetima overava carinarnica. U spisak se unose lični podaci putnika, kao i podaci o robi na osnovu kojih se može utvrditi bliža identifikacija (marka, serija, broj...).
Spisak stvari koje putnik privremeno iznosi - obrazac (
http://www.carina.rs/lat/Dokumenti%20i%20obrasci%20latinica/SpisakStvariKojePutnikPrivremenoIznosi.pdf)