SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Kako kontrolisati osećanjima?  (Pročitano 2872 puta)

Van mreže Simon

• Global Moderator
Kako kontrolisati osećanjima?
« poslato: April 17, 2011, 08:12:37 pre podne »
Izvor: Ratko Topalović, B92

Osećanja ne žele da budu kontrolisana. Ne žele da im se postavljaju granice. Ne žele da se pokoravaju racionalnom. Žele slobodu, spontanost, priliku da se šire beskrajno, ponavljaju dok ne ispune sav prostor koji može da postoji.

I dok ne žele kontrolu, kada postanu dovoljno intenzivna, uz samo nekoliko jednostavnih pravila, mogu da postanu upravo način na koji pokušavamo da kontrolišemo. Potpuno odbijanje kontrole i racionalnog, potpuna iracionalnost, lako postaje uspešan način za kontrolu.

Naravno, ovaj životni paradoks moramo da negiramo u startu ako želimo da ovladamo veštinom kontrole nad drugima svojim osećanjima.

Prvi uslov: da biste kontrolisali druge svojim osećanjima negirajte da to činite. "Ne želim da te povredim, ali..."
"Ali ... " je obavezan deo, ne morate da ga izgovorite, možete i da ga podrazumevate, onda je još moćnije.
Na primer, "Brinem se za tebe" uz nešto malo umeća ovom veštinom može da znači: "Neću da mrdnem prstom da ti pomognem, hajde reši već jedanput svoje probleme, da možeš da se baviš rešavanjem mojih."
Uspešna kontrola osećanjima ne može da postoji bez negacije. Ukoliko ste iskreni, kažete tačno šta mislite i osećate bez ovog manevra, prepuštate kontrolu drugome i gubite moć nad njime.

Drugi uslov: izjednačite svoju želju za moći sa svojom ljubavlju.
Naglasite da je ono što činite u odnosu za i zbog drugog. Ništa ne radite zbog sebe. Uzmite izgled transcendirane osobe koja ne zna za svoju dobrobit i rođena je da služi drugima. Ljudi često sude samo prema izgledu stvari, ako neki požele da preispitaju ovu vašu poziciju, tražiće od vas da otvorite taj vrhunski upakovan i dizajniran proizvod koji nudite. Da biste izbegli da se kutija otvori i pokaže praznom, družite se samo s onima koji kutiju nikad neće otvoriti, što više takvih ljudi skupite oko sebe, lakše ćete onog što otvara kutije i poredi sliku sa pakovanja sa upakovanim proizvodom, onoga što čita uputstvo, proglasti ludim ili ga samo ismejati. Ne potcenjujte moć ovih uslužnih drugih i grupnog pritiska.
Foto: m_bartosch / FreeDigitalPhotos.net

Glavna metoda: Ciljajte u pupak
Navikli smo da osećanja smeštamo u srce, pa nas ovaj manevar s pupkom može zateći i iznenaditi.

Kakve pa veze ima pupak s osećanjima i kontrolom?
Ako naciljamo srce, tamo ćemo naći neku, kakvu takvu, ljubav, a ljubav je tačno suprotno od onoga što hoćemo – gde ima ljubavi nema mesta za volju za moć, a kad nema moći nema ni kontrole.

S druge strane, pupčana vrpca je jedina kontinuirana fizička veza koju imamo s drugim živim bićem tokom života. Svi imamo ožiljak na sred tela kao podsetnik na ovu vezu. Dok smo bili povezani ona je značila "kako spolja tako i unutra". Emocionalno i ukupno stanje majke koja nam je bila ceo svet je preko nje bilo i u nama. Ako je majka bila anksiozna, anksioznost je bila i u nama, navikavajući naše telo na određen nivo hormona koji ćemo doživljavati kao normalan. Ako je bila srećna, isto.

Kada ciljamo u pupak, ciljamo u temeljno mesto u svakome od nas u kome ne razlikujemo unutra od spolja, ne razlikujemo Ja od Ti. Ne znamo šta je naše osećanje a šta je osećanje nekog drugog. I baš na tom mestu najlakše je zameniti nečija osećanja svojim osećanjima i preuzeti kontrolu nad njima u drugom, oslobađajući se elegantno od odgovornosti.

Možete da pomislite kako je ženama ovo lakše da rade i opasno se naljutite na njihovu manipulativnost kad su osećanja u pitanju. Mada, ako malo razmislite, ono što mislite da žene čini sklonijim ovoj emotivnoj manipulaciji upravo je ono zbog čega one to mogu sasvim drugačije da dožive. Žena ima priliku da oseti oba kraja pupčane vrpce. I prijemni i odašiljući kraj. I s tim iskustvom bolje i potpunije shvati smisao i ulogu osećanja u životu. Muškarac ne može da iskusi, šta god radio, drugi kraj pupčane vrpce. Posledice? Polovično shvatanje protoka osećanja među ljudima ga može ostaviti u uverenju da je shvatio celinu i da upravo bude onaj koji pokušava da kontroliše osećanjima sve oko sebe, žene, decu, prijatelje...porodicu... naučne teorije... institucije...

Ključni manevar: Umesto JA izgovorite TI
Rečenica koja počinje sa JA može da sadrži samo i označava samo vaše lično zadovoljstvo i sreću uz isključivo crno-belo uverenje da drugi služe samo tome da vas učine srećnim i zadovoljnim i da je vaša sreća smisao života svih drugih ljudi; kada ste srećni vi dajete toliko mnogo samim tim što ste srećni da je bilo koje drugo očekivanje od vas duboka i zla nezahvalnost.

Umesto "Meni treba pomoć" recite "Tebi treba pomoć" i ponudite je drugom, nek izgleda da ste spasilac.
Umesto "Nikako da završim svoje poslove" recite "Ti nikad ništa ne završavaš". Podučavajte drugog veštinama kojima sami niste ovladali.
Umesto "Osećam se prazno, ne znam šta je smisao mog postojanja" recite "Ti si depresivan!".
Umesto "Ja tebe ne volim" recite "Ti mene ne voliš!".
Umesto "Ne znam šta hoću" recite "Ti ne znaš šta hoćeš!".

Vrlo je jednostavno i univerzalno, sve što nije stanje euforije, a trebalo bi da obuhvatite svojim JA, izgovorite kao TI.

Ukoliko dobro uvežbate ovu rotaciju zamenica - Ti umesto Ja - možete proširivati to Ti koliko vam je volja, možete zabaciti pupčanu vrpcu kao laso i obuhvatiti celu grupu ljudi sa jednim dobro naciljanim Ti – celu porodicu, radni kolektiv, demografsku grupu, čovečanstvo. Vrhunski majstori kontrole osećanjima mogu da uvuku mnoštvo ljudi u ove emocionalne orgije – da ih nadgledaju kao Bog koji se može umilostiviti samo potpunim pražnjenjem osećanja u svim učesnicima tako da niko drugi nema osećanja ni prava na njih osim njega.