SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Važe li plavi pasoši zaista do kraja 2009. godine ili ne?  (Pročitano 15544 puta)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
Važe li plavi pasoši zaista do kraja 2009. godine ili ne?
« poslato: Decembar 15, 2009, 05:34:04 posle podne »
April 17, 2009, 02:20:35 pm
Ukoliko imate nameru da putujete ovog leta a imate plavi pasoš...

Stari plavi pasoši SRJ koje još uvek neko od nas poseduje, bez obzira na rok važnosti koji je naznačen u njemu, važiće zvanično do 31.12.2009. godine. Nakon toga, logično je, istima će prestati rok važnosti i sa njima se neće moći putovati.

Međutim u većini država u svetu moći ćemo sa istim da putujemo samo do kraja juna 2009.g. ili u pojedinim do kraja septembra. Zbog čega je to tako ako u pasošu piše da je rok važnosti do kraja 2009. godine.

Objašnjenje:
O izdavanju novih pasoša R Srbije od strane MSP-a (Ministarstvo inostranih poslova) obaveštene su sve zemlje, kao i roku važnosti starih (plavih) pasoša. Shodno tome Vlade tih država obaveštavaju svoje Ambasade u R Srbiji o izdavanju novih pasoša i o datumu prestanka roka važnosti starih pasoša.

E, sada dolazi ono što će mnoge iznenaditi ("samo" one koji ne prate ovu problematiku - a to znači većinu).

Strane ambasade srpskim državljanima neće izdavati vize uz stare isprave, jer je u većini slučajeva neophodno da stari pasoš važi bar šest meseci nakon završetka putovanja.

Primer nekih država i kakav će biti njihov postupak:
BUGARSKA:
-za bugarsku tranzitnu vizu pasoš mora da važi još šest meseci posle završetka putovanja,
-za boravak u bugarskoj pasoš mora da važi još tri meseca nakon završetka putovanja
TURSKA:
-za tursku se viza dobija pri ulasku u zemlju i uglavnom je važno da važenje pasoša pokriva putovanje
ŠPANIJA:
-Španija prima plave pasoše do oktobra
ITALIJA:
-za Italiju stari pasoš mora da važi četiri meseca po povratku sa putovanja
EGIPAT:
-za Egipat stari pasoš mora da važi još dva meseca nakon putovanja
TUNIS:
-za Tunis će plavi pasoš važiti do početka novembra
GRČKA:
-za putovanje u Grčku stari pasoš treba da važi još tri meseca od povratka sa putovanja

S obzirom da nailazi letnja sezona zvanični državni organi kao i turističke organizacije trebalo bi da se potrude da što hitnije informišu građane o nastupajućem problemu.

Van mreže AnaMaria

• Newbie
  • *
Re: Važe li plavi pasoši zaista do kraja 2009. godine ili ne?
« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2009, 05:35:43 posle podne »
Jul 28, 2009, 10:35:34 am

IMAM VELIki problem. Ove godine kcerka treba da ide u Rim na matursku ekskurziju. Prosle godine je dobila pasos isla u Grcku, za pasos je bila dovoljna potvrda o drzavljanstvu. Posto je rodjenjem dobila moje crnogorsko drzavljanstvo nastao je problem. Rodjena je u Gradskoj bolnici u Beogradu. Znaci prosle godine nije bilo problema. Ja sam u medjuvremenu dobila srpsko drzavljanstvo. Ove godine krajem juna da predamo za novi pasos, medjutim, sad je obavezno srpsko drzavljanstvo, na koje se jako puno ceka. Novi problem, narocito jer je ovo njihova @oprostajna@ ekskurzija. Molim za savet. Pozdrav!

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2009, 05:36:46 posle podne »
Poštovana,
Ako je dete prošle godine dobilo pasoš, on i dalje važi (ili ne - tu nam nije jasno po ovome kako ste napisali). Ako je prošle godine dobila potvrdu da je državljanin Srbije kako onda ove godine da nije više državljanin Srbije? (Jedino ako ste je u međuvremenu ispisali iz knjige državljana).

Da li ste pročitali http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/drzavljanstvo.html
Postoji i opcija ako je dete državljanin R Crne Gore da mu izvadite pasoš CG.
« Poslednja izmena: April 18, 2010, 05:19:27 pre podne od strane Admin »

Van mreže opa cupa hop

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2009, 05:38:35 posle podne »
Poštovana,
Ako je dete prošle godine dobilo pasoš, on i dalje važi (ili ne - tu nam nije jasno po ovome kako ste napisali). Ako je prošle godine dobila potvrdu da je državljanin Srbije kako onda ove godine da nije više državljanin Srbije? (Jedino ako ste je u međuvremenu ispisali iz knjige državljana).

Da li ste pročitali http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/drzavljanstvo.html

Postoji i opcija ako je dete državljanin R Crne Gore da mu izvadite pasoš CG.

POZDRAV SVIMA  veoma dobar sait hvala Bogu da ima nesto ovako.
 Kao i vecina i ja imam problema sa ovim novim starim pasosima.
Imam svoj pasos  jos uvek yugoslovenski koji vazi do 2012.Koliko sam informisana nece mi biti od koristi posle N.G.
 Posto nisam  zavrsila neke velike skole i nisam neki ekspert postavicu nekoliko prostih pitanja u vezi starih -novih pasosa viza .  Imam Bugarsko postojano prebivaliste u njihovoj zemlji sada mogu   poceti sa oformnjenje dokumenata za drzavljanstvo. Pitanje je: Dali cemi viza koju imam ostati u novom pasosu? Ja sam obicna gradjanka koja se bori sa svim tim kako zna i ume nekome 100e. Nisu neke pare a meni jesu  jer ih krvavo zaradjujem  znam koliko me je kostala ta viza nerava zivaca  i novca normalno.
2 pitanje:koliko ce kostati ti nasi pasosi?
3pitanje; dali cemo normalno moci putovati ili ce nam na granicama davati odgovore neznam raspitajte se  ili nemozete uci nemate vizu . Konkretno me zanima nemacka muz mi radi tamo. Bog zna sta tek njemu treba i kakvi dokumenti da spremi da bi ja dosla tamo ta garantna pisma i sve ostalo
4pitanje  :ja imam samo pasos negde sam izgubila l.k mada cujem i l.k. se menja pa kad dolazim u svoju drzavu moracu i l.k novu uzeti ali niko ne kaze koje su prednosti i mane toga svega l.k. i pasosa. mozeli neko na prost nacin prostim jezikom reci  ljudi bez straha od granice  mozete putovati ili ne.
5 pitanje : htela bih promeniti prezime tj. vratiti ocevo prezime na novim dokumentima  i tu treba odvojiti vreme novac i najvise nerve .Dokle cemo biti u toj birokratiji i vrtlogu da za jedan dokument placamo?
ne vidim svrhu placanja dokaza da sam ja drzavljanin neke drzave .
 Veoma sam odusevljena ovim saitom drago mi je sto je neko nesto poceo  raditi  ali opet je sve to  u magli ne vidim zasto bi menjala sve to unapred zahvalna
« Poslednja izmena: April 18, 2010, 05:20:07 pre podne od strane Admin »

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #4 poslato: Decembar 15, 2009, 05:39:12 posle podne »
1. Važeča viza koju posedujete u plavom SRJ pasošu ostaće u njemu i važiće i dalje. Kada izvadite novi pasoš nosićete oba,
2. Naknada za obrazac pasoša je 2.000 dinara,
3. Ukoliko u januaru 2010 g. Srbija "uđe" u belu šengen listu moćićete u Nemačku kod supruga, bez vize,
4. Gubitak lične karte ste morali prijaviti. Zamena pasoša i lk se vrši svuda u svetu i to je nešto najnormalnije. Novi obrasci su daleko kvalitetniji od prethodnih obrazaca i pasoša i lk. Na granicama će vas manje zadržavati jer se i lk i pasoši "čitaju" pomoću biometrijskih čitača,
5. nažalost još uvek je tako, ali se već naziru neka rešenja od sledeće godine. Teško se birokratija odriče prihoda od svih tih taksi (po nama besmislenih).
Sve najbolje.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: Decembar 15, 2009, 05:40:49 posle podne »
Poslednjih dana ima nekih indicija da će se rok važnosti plavih (SRJ) pasoša produžiti za nekoliko meseci usled toga što ljudi u dijaspori nisu još uvek izvršili zamenu pasoša za novi. Naravno, sam obrazac pasoša nije im skup (za razliku od ranijih godina kada im je na vađenju novog pasoša SRJ odlazilo i preko 1000 evra za četvoročlanu porodicu. Međutim da bi sada došli u Srbiju i zamenili pasoše potrebno je dosta novčanih sredstava za put.

Smatram da bi produženje roka važnosti plavog (SRJ) pasoša nakon 31.12.2009.g. doprinelo samo još većoj blamaži srpske diplomatije. Ne zaboravimo da su države obaveštene o izdavanju novog obrasca pasoša Srbije i o roku važnosti plavih (SRJ) pasoša. Ponovo obaveštavanje istih tipa: "Izvinite ali smo malo pogrešili u računici, pa samo da vam javimo da bi mi produžili još samo malo rok važnosti plavih pasoša..." bi zaista izgledalo neodgovorno. Zbog toga smatram da će Vlada RS imati zaista "muku" da reši ovakvu situaciju.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Decembar 15, 2009, 05:41:12 posle podne »
Ministar policije Ivica Dačić razmišlja glasno:
Izvor: Blic

Za gastarbajtere stari pasoš još šest meseci
Autor: M. Ž. Ivanović |13.09.2009. - 00:01

U Ministarstvu razmišljamo o produžetku važenja starih pasoša za građane Srbije koji žive u inostranstvu na period od šest meseci do godinu dana, zbog nedostatka osoblja koje radi na tim poslovima pri srpskim konzulatima i ambasadama u inostranstvu, izjavio je juče u Leskovcu ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

– Odluka o tome mora da se donese u parlamentu. Mora da dođe do izmene zakona, a ako to već ide u parlament, moramo da vidimo šta još možemo izmeniti u tom zakonu kada je reč o pasošima i, možda, o ličnim kartama, da bismo olakšali građanima. Mislim da ćemo ići na to i da to neće ugroziti viznu liberalizaciju. Ipak, i dalje pozivam naše građane da uzmu novi pasoš kad dolaze u Srbiju, po hitnoj proceduri, ali ponavljam da se stari pasoši više ne izdaju i da će vizna liberalizacija važiti samo za nosioce biometrijskih pasoša – kazao je Dačić u policijskoj upravi u Leskovcu gde je Leskovčanki Mariji Dimitrijević uručio milioniti biometrijski pasoš.
Dačić je tom prilikom naglasio da je u proceduri još 70.000 zahteva za nove pasoše, te da će za mesec dana biti primenjena nova tehnologija koja podrazumeva ugradnju otiska prsta u postojeći čip. – Time će naša država biti među nekoliko država u svetu koje imaju tu tehnologiju, a ona se uvodi kao standard u Evropskoj uniji – dodao je Dačić, koji je izrazio uverenje da će u narednom periodu biti smanjene gužve za biometrijske pasoše.
Ministar policije nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da će građani Srbije od 1. januara putovati u Evropu bez viza.
– Evropska komisija je već donela odluku da se od 1. januara Srbija nađe na beloj šengen listi. A to znači da treba da se ispuni još nekoliko uslova, od kojih smo većinu ispunili – zaključio je Dačić.

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #7 poslato: Decembar 15, 2009, 05:41:33 posle podne »
01.10.2009. godine

Vlada Srbije predložila je danas da se rok važenja starih pasoša produži do 31. decembra 2010. godine. Vlada je usvojila i uputila Skupštini Srbije na razmatranje Predlog zakona o izmenama Zakona o putnim ispravama kojim se predviđa produženje važnja starih pasoša.

Takođe se predviđa da se licima mlađim od tri godine izdaju pasoši čija je važnost tri godine, dok se licima starosne dobi od tri do 14 godina izdaju putne isprave sa rokom važenja od pet godina.

Van mreže opa cupa hop

• Newbie
  • *
« Odgovor #8 poslato: Decembar 15, 2009, 05:43:24 posle podne »
01.10.2009. godine

Vlada Srbije predložila je danas da se rok važenja starih pasoša produži do 31. decembra 2010. godine. Vlada je usvojila i uputila Skupštini Srbije na razmatranje Predlog zakona o izmenama Zakona o putnim ispravama kojim se predviđa produženje važnja starih pasoša.

Takođe se predviđa da se licima mlađim od tri godine izdaju pasoši čija je važnost tri godine, dok se licima starosne dobi od tri do 14 godina izdaju putne isprave sa rokom važenja od pet godina.

Sve to sto nasa vlada radi je ok .Slazem se u potpunosti , nemogu razumeti kako cemo i dalicemo uci na  belu sengen listu kada se odlucuje o tome jer to nas obicne gradjane interesuje .Iskrena ako bih bila ne verujem u to da cemo stici do tamo jer koliko znam  problem kosova ostaje tu  a pored      kosova siaset drugih problema tako da sam skeptik po tom pitanju .Nadamo se da nije tako Inace sai je super svidja mi se sve.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #9 poslato: Decembar 15, 2009, 05:43:59 posle podne »
09. novembar 2009.  | Zasedanje Skupštine Srbije u toku - TEMA: Stari pasoši do kraja 2010, u EU samo s novim

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama predviđa da se rok važenja pasoša izdatih na starom obrascu produži do kraja 2010. godine, umesto do kraja ove godine kako je prvobitno bilo predviđeno.

Dačić je, obrazlažući taj zakonski predlog u parlamentu, kazao da se postojeći Zakon primenjuje od 9. aprila 2008. godine, a da je zbog tehničkih nemogućnosti prijem zahteva za nove biometrijske pasoše počeo nešto kasnije, jula te godine, u svim policijskim upravama, a u diplomatsko-konzularnim predstavništvima 1. novembra 2008. godine.

On je ukazao da je s obzirom da je došlo do kašnjenja u početku izdavanja novih pašoša, krajem 2008. godine izmenom zakona produžena važnost starih pasoša do 31. decembra 2009. godine.

Dačić je precizirao da je do sada izdato oko1.250.000 biometrijskih pasoša, da je vreme njihovog izdavanja svedeno na tri do 15 dana od dana podnošenja zahteva, ako se zahtev podnosi u policijskoj upravi bez obzira što je rok od 30 dana, odnosno 60 dana ukoliko se podnosi u diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

Međutim, dodao je Dačić određeni broj naših diplomatsko-konzularnih predstavništava još nije tehnički opremljen za obavljanje tog posla, zbog čega naši državaljani koji u njima podnesu zahtev čekaju po više meseci na izradu pasoša u zemlji i njihovu dostavu nazad u inostranstvo.

Ministar je dodao da je takvim licima olakšan položaj kada dođu u zemlju i ukoliko u nadležnoj policijskoj upravi podnesu zahtev onda im se oni rešavaju kao hitni i u roku od 48 časova mogu preuzeti pasoše.

Dačić je rekao da treba rešiti pitanje onih koji neće doći u Srbiju do kraja godine do kada im pasoši važe.

„Imajući u vidu važenje pasoša na starom obrascu do kraja ove godine i objektivnu nemogućnost da se svima koji traže izdaju biometrijski pasoši, a da to ne bi izazvalo posledice po naše državljane u inostranstvu, kojima oni u inostranstvu služe i kao identifikaciona isprava, predlaže se da pasoši na starom obrascu ostanu na snazi do 31. decembra sledeće godine, istakao je on.

To je i razlog zašto se predlaže donošenje ovog zakona po hitnom postupku, rekao je ministar.

Prema njegovim rečima od 1.decembra čip novog biometrijskog pasoša sadržaće i otisak prsta i biće među prvima u svetu koji će imati taj bezbednosni segment.

„Od 1. januara, a možda i ranije, najverovatnije građani Srbije će imati mogućnost da putuju bez šengenskih viza i to praktično znači da će to pravo biti omogućeno svima koji imaju nove biometrijske pasoše - znači vizna liberalizacija neće važiti za nosioce starih pasoša”, rekao je Dačić.

Dačić je kazao da se predlaže i da se rok važenja pasoša koja se izdaju deci do tri godine produži sa dve na tri, a licima do 14 godina sa tri na pet godina važenja pasoša.

Ministar policije je kazao da je od aprila 2008. godine izdato i 1.162.000 novih ličnih karata i naglasio da je omogućeno istovremeno podnošenje zahteva i za ličnu kartu i novi pasoš, što se sugeriše građanima kako bi jednim dolaskom i istom dokumentacijom izvadila oba dokumenta.

Dačić je dodao i da je instalirana nova oprema za uzimanje podataka za nove pasoše u 31 diplomatsko- konzularnom predstavništvu.

U Skupštini je trenutno rasprava u načelu o tom zakonskom predlogu.

Van mreže opa cupa hop

• Newbie
  • *
« Odgovor #10 poslato: Decembar 15, 2009, 05:45:15 posle podne »
Pozdrav kao prvo hvala na   :-*  :Dzadovoljna sa tim sto je dacic rekao nigde se ne pominje kosovo, nigde se ne pominje e.u. sta oni a  ne mi kazemo  jer od njih  i njihovih  glasova zavisi nas ulazak ili ne ulazak . Mnogo nas obicnih gradjana ne interesuje sta kazu nasi vec e.u.   Sa duznim postovanjem prema nasim politicarima ali ovde je balkan.  Sada svi ocekuju 30 nov. kao sunce .Nisam skeptik ali mnogo mi je interesantno  kako cemo mi sa toliko neresenih pitanja u e.u   Mislim da je ovo forum i smatram da mogu izraziti svoje misljenje  inace   za sajt sve pohvale

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: Decembar 15, 2009, 05:46:15 posle podne »
Izvor:http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/produzetak_vaznosti_srj_pasosa.html

Najnovije: Skupština Srbije | 11. decembar 2009.g. | Plavi pasoš neće još u penziju!

Stari, plavi pasoši Savezne Republike Jugoslavije važiće do kraja 2010. godine, pošto je Skupština Srbije usvojila danas izmene i dopune Zakona o putnim ispravama.

Osnovni motiv za predložene izmene je, prema navodima predlagača, to što treba rešiti pitanje izdavanja putnih isprava državljanima Srbije koji žive i rade u inostranstvu jer zbog udaljenosti konzulata i nešto dužeg procesa izdavanja nisu svi uspeli da izvade nove biometrijske pasoše.
Izmenama zakona utvrđeno je i produžavanje važenje pasoša za decu, tako da za decu do tri godine pasoš umesto dve godine važi tri godine, a za decu od tri do 14 godina predloženo je da pasoš važi pet godina.
Iako je važenje starih pasoša produženo građanima Srbije, koji imaju te pasoše, za putovanje u zemlje Šengenske zone biće potrebne vize, dok oni koji imaju nove biometrijske pasoše mogu putovati bez viza od 19. decembra ove godine.
Parlament je 22. decembra prošle godine u poslednjem roku usvojio izmene Zakona o putnim ispravama kojima je tada važenje pasoša produženo do kraja 2009. godine.  Zakon o putnim ispravama Skupština Srbije usvojila je 24. septembra 2007. godine.
« Poslednja izmena: April 18, 2010, 05:21:07 pre podne od strane Admin »

Van mreže Simon

• Global Moderator
Odg: Važe li plavi pasoši zaista do kraja 2009. godine ili ne?
« Odgovor #12 poslato: April 06, 2010, 04:06:50 posle podne »
Više na strani: http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/produzetak_vaznosti_srj_pasosa.html

Inače u poslednje vreme sve više mi se čini da će plavi pasoši važiti i više nego do 31.12.2010. godine.
U prilog tome ide više činjenica, kao što su i dalje veliki redovi ispred PU (policijskih uprava), ljudi koji rade u inostranstvu nisu još uvek zamenili svoje pasoše...
Biće zaista da je slika na  ovom linku: http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/produzetak_vaznosti_srj_pasosa.html sve rekla.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: April 24, 2010, 10:31:35 pre podne »
Prema izjavi ministra policije Srbije g-dina Ivice Dačića Blicu, stari-plavi-SRJ pasoši izgleda da će važiti i 2011. godine. Više o datoj izjavi na sajtu KoZnaZna.com na strani: http://www.koznazna.com/putovanja/tekstovi/plavi_pasosi_vaze_2011.html

Zanimljivo je i to (što se navodi u tekstu) da je mnogo pasoša izdato uz naznaku hitnosti, a da na hiljade nije preuzeto. Šta ti je narod.

Inače, kada je reč o izdavanju biometrijskih pasoša u Srbiji, do sada ih je izdato dva miliona, dok je za poslednjih deset godina izdato milion i četristo hiljada – kaže ministar za „Blic“.

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 20, 2010, 03:54:26 posle podne »
Plavi pasoši (SRJ) važiće i 2011. godine

BEOGRAD - Odbor za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije usvojio je u načelu predlog izmena i dopuna Zakona o putnim ispravama, kojim će važnost pasoša biti produžena do 31. decembra 2011.

Sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Milorad Todorović kazao je na sednici da se važnost "plavih" pasoša produžava po treći put, zbog problema oko njihovog izdavanja u inostranstvu.

On je dodao da je do sada izdato oko 2,6 miliona biometrijskih pasoša i da je uočeno "zasićenje" kada je reč o zahtevima građana za njihovo izdavanje.