SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Inteligencija i fizička kondicija faktori demencije  (Pročitano 1484 puta)

Van mreže Goca

• Sr. Member
    • KoZnaZna
Inteligencija i fizička kondicija faktori demencije
« poslato: Mart 26, 2014, 07:38:02 pre podne »
Istraživanje sprovedeno u Švedskoj sugeriše da su niži koeficijent inteligencije i slabija fizička kondicija u 18. godini povezani s većim rizikom za demenciju pre 60. godine

Tanjug

Mozak-ilustracija

Istraživanje sprovedeno u Švedskoj sugeriše da su niži koeficijent inteligencije i slabija fizička kondicija u 18. godini povezani s većim rizikom za demenciju pre 60. godine.

Podaci naučnika univerziteta u Geteborgu su prikupljeni od 1,1 milion ispitanika koji su praćeni više od 40 godina, piše portal Pliva.

U proseku je slabija fizička kondicija bila povezana s 2,5 puta većim rizikom za demenciju, a nizak koeficijent inteligencije s četvorostruko većim rizikom.

Kombinacija oba faktora je rezultirala oko sedam puta većim rizikom za razvoj demencije pre 60. godine života, navodi stručni časopis "Brejn" (Brain).

Istraživači, takođe, napominju da je ovaj rizik bio prisutan bez obzira na socioekonomski status ili prisutnost demencije u porodici.