SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA
SAJT VIZNI REŽIM MOJE PUTOVANJE AMBASADE KONZULATI DOKUMENTA, ZAKONI I PROPISI INFORMACIJE IZRADA SAJTA

Autor Tema: Paralia u maju  (Pročitano 9732 puta)

Van mreže Bilja

• Newbie
  • *
Paralia u maju
« poslato: Jun 18, 2014, 11:44:34 pre podne »

Novo mesto za OVAJ tekst na stranicama KoZnaZna sajta MOJE PUTOVANJE

Zdravo drugari, nije me bilo neko vreme, ali opet sam tu … ovaj put ću vam opisati moje putovanje u Grčku, Paralia, nadomak grada Katerini, 681 km od Beograda  a 71 kilometar jugoistočno od Soluna …

Paralia je relativno malo turističko mesto, popularno srpsko letovaličšte u Grčkoj, sa mnoštvom suvenirskih radnjica i nekolicinom taverni …
Aranžman sam uplatila za roditelje i mene preko agencije Argus turs za vremenski perion od 11.05.2014.g. do 22.05.2014.g.  po  ceni od 49 eura plus 1200 dinara za osiguranje, na bazi apartmanskog najama u vili Orion.

U cenu od 49 eura ove godine je bilo uključen autobuski prevoz i noćenje, a za uplatu izvršenu do 31.03.2014 god. kao poklon dobili smo gratis izlet po izboru inopartnera.
… I evo je nedelja …  11 maj  :) u 20h sa stanice Prokop u Beogradu pošli smo put Paralie, puta se sećam do mesta Pojate gde smo stigli oko 23h, putovali smo malo duže jer  smo svraćali u Kragujevac  po grupu putnika, a u Pojatama su se grupi pridružili i moji roditelji nakon čega sam zaspala.

Kažu da smo svraćali u Niš po grupu putnika i pravili pauzu kod motela Predejane, na granici Srbija-Makedonija, sa obe strane nije bilo zadržavanja, kao ni na granci Makedonija-Grčka.
U Paraliju smo stigli oko 11 h po lokalnom vremenu, malo smo kasnili jer smo svraćali u Solun gde su grupu napustili vodiči Argusa, koji svoj put nastavljaju  ka ostrvu Tasos, gde će raditi ove godine.

Autobus nas je ostavio nadomak vila Orion i Rea, koje su bile u ponudi u predsezoni, odakle su nas do vila otpratile Monika i Anja, vodiči Argusa.

Jeeeeee, smestili smo se u vilu, a na ulazu u nju piše Hotel, soba broj 9.

Trokrevetna soba, sa mini čajnom kuhinjom, kupatilom sa tuš kabinom i terasom, koja je predviđena za dve osobe, ja kao treća sam se malo gurala kad smo pili kafu oko stočića ali i to je ok. Pogled je bio ka susednoj zgradi i njenom dvorištu …

Ostavili smo stvari, uzeli kupaće kostime i krenuli put plaže  :)

Neverovatno, plaža je udaljena dve poprečne ulice od naše vile, mi smo bili u trećoj ulici od šetalista i plaže, tj. nepunih 3 minuta hoda, ako ne razgledamo radnje kojih ima na svakom koraku.

I evo je plaža, pesak na sve strane i levo i desno, voda je ni topla ni hladna, taman za brčkanje, nekih dvadesetak metara ka morskoj pučini može da se hoda a da dubina vode ne pređe kolena, a nakon toga ima još toliko ako ne i više a da voda ne bude ni do grudi, (visoka sam 171cm).

Ovo je deo plaže koji nam je bilo najbliži odmah ispod mini luna parka …

Uveče smo prvo otišli do Nemačkog hiper marketa, Lidl, koji je od vile bilo udaljen nepunih 10 minuta prosečnog hoda … cene su daleko povoljnije u odnosu na gradske prodavnice, tako da svima savetujem kupovinu u njemu.

Što se tiče kupovine hleba, povoljnije je to obaviti u pekarama. Jedna od boljih nalazi se odmah pored vile Rea, koja je u istoj ulici gde i naša vila, 3 poprečna ulica od plaže.
Svako veče smo, išli u šetnju po Paraliji, gledajući levo-desno, prodavničice su na sve strane, čak i u sporednim ulicama, i ima pregršt prodavnica sa krznom i kožom.

Na samom šetalistu do plaže nalazi se Pravoslavna crkva Sveta Petka.

Crkva Svete Petke sa bočne strane

Lepo uređen parkić pored crkve sa pogledom na more i klupama za odmor, do kojeg se nalazi doctor i stanica policije, ako nekom zatreba

Mi i “Kirino” giros, svinjski giros pita, preko puta crkve, cena 2.3 eura

I u Paraliji … bašta  :)

Jednog jutra sam sa tatom otišla u jutarnju šetnju, levo niz plažu. Leva strana gledajući u more, u potrazi za školjkama …  Duž celog puta, hodali smo kilometrima niz plažu, plaža je peščana i široka, sitan pesak, koji bocka pri naletu vetra  :)

Simaptično uređen kafić na koji smo naleteli uz put, samo je u fazi renoviranja, ipak je ovo maj  :)

Tata malo pozira, u pozadini videćete planinu Olimp, na čijim vrhovima se vidi sneg  :)

A sa desne strane je odmaraliste “Mediteran Vilage”, nalazi se nadomak Paralie, na parking sam videla uglavom vozila nemačke registracije.

Levo i desno od bazenčića se nalaze sobe, tj. zgradice, u obliku slova P … I takvih ima, 7 kompleksa i svi su identični, dok se na polovini nalazi glavni deo sa recepcijom, kuhinjom i suvenir shopom.
Travnjaci su izuzetno lepo uređeni, po čijim obodima je zasađen ruzmarin.

Ako je nekom nejasno nebo, ovo je ipak 07 h

Jednog jutra, pešaka, otišli smo i  do Olympic beach-a, koji se nalazi 2-3 km od Paralie. Duž celog puta plaža je široka i peščana, mesto je poprilično malo sa dosta kafića i dva dečija igrališta.

Dečije igralište

Plaža ka Olympic beach-u

E i naš gratis izlet, hahahahahahahahah, piše polazak u 16 h - banja Alikes, na nekih 10-15 km od Paralie.

U 15,45 svi se nalazimo ispred hotela, lepo obučeni, idemo u banju, jeeeeeeee. Međutim, po dolasku u banju  Alikes, iznenađenje,  banja u Srbiji (šetaliste, parkovi, kafići, restorani) nije isto što i banja u Grčkoj.

Slika na glavnom putu koji deli plažu i solanu, sa delom na kome se nalazi lekovito blato sa sumporom za telo

Ovo je naša grupa koja u neverici hoda ka lekovitom blatu  :) :) :) samo je ovaj deo trave pokošen, sve ostalo trava skoro pa preko glave

Ova kao bela barica je osušena so

Bili smo neprijatno iznenađeni ali to neke nije sprečilo da zagaze u blato  :)

Neki su se čak i skroz namazali … eeeeee …

Opet smo se vratili istim putem po travi … i stigli do plaže … gde se nalazi kombi prikolica kao kantina a preko puta pokretni toalet  :) :) :)

S obzirom da nisu hteli da nas vrate ranije kući (povratak je bio u 20h), a nismo imali gde da sednemo i pojedemo nešto, jer je većina  nas pošla gladna, ješćemo mi tamo u nekom restoranu, a nismo ni imali opremu za kupanje, krenuli smo niz plažu u potrazi za školjkama.

Plaža, mama a iza nje kantina i toalet  :)

Šetajući niz plažu, došli smo do solane, dok asfaltiranim putem nije bilo moguće ući tamo zbog rampe i obezbeđenja

I konačno smo svi u 19,30 h ušli u bus i morali su da krenu ranije, jeeeeee. Vratili smo se u civilizaciju, ju hu …

Park pored naše vile

To bi ukratko bio opis našeg odmora u Paraliji, nismo se mnogo kretali, ovaj odmor je bio drugačiji od mojih prethodnih ali mi je izuzetno prijao.

Sobe smo napustili 21.05.u 09.00h a putovanje za Srbiju smo započeli u 17h po lokalnom vremenu dok smo u Beograd stigli u 04,30 časova.

Ovo mi je prvi odmor na kopnenom delu Grčke, bez obzira što kažu da je Paralia vašarište itd … meni se izuzetno svidelo, sve je tu, sve je blizu, smeštaj i plaža su na 5 min hoda udaljeni, ima gde da se prošeta, plaža je ogromna i peščana, voda je plitka, što je po mom mišljenju dobro i za porodice sa malom decom, temeratura je bila do 27, 28 stepeni što je super za one koji ne vole velike vrućine, tj. mene  :)

Kažu da ima meduza, ja lično sem školjki, rakova i ribica nisam ništa drugo videla. E da, cene su iste kao i u drugim delovima Grčke, možda se neke razlikuju za do 10, 20 centi.
Ležaljke na plažama idu uz pice, koje se kreću od 3 eura pa na više … lično ih nisam koristila jer sam veliki obožavalac peska …

I da, ušla sam u hotel “Mistral”, koji se nalazi na samom šetalištu sa pogledom na plažu i upitala za cenu smeštaja, dvokrevetna soba početkom jula za deset noćenja sa doručkom  košta 18 eura po osobi … što mislim da je sasvim ok.

Do sledećeg poutovanja ….
« Poslednja izmena: Mart 04, 2015, 06:08:33 posle podne od strane Admin »

Van mreže Goca

• Sr. Member
    • KoZnaZna
Odg: Paralia u maju
« Odgovor #1 poslato: Jun 18, 2014, 12:45:49 posle podne »
Lepo. Bilja kao i uvek sa dobrim putopisima.

Van mreže Simon

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: Jun 18, 2014, 01:12:07 posle podne »
Dobar tekst Biljo  :)

Van mreže Admin

• Administrator
  • Informacija ima cenu
    • KoZnaZna
« Odgovor #3 poslato: Jun 18, 2014, 01:23:27 posle podne »
Hvala Biljo na tekstu i fotkama.

Van mreže dragan

• Full Member
« Odgovor #4 poslato: Jun 18, 2014, 01:35:20 posle podne »
Dobar tekst i slike su odlične. Da li se neko kupao i kakva je voda u maju mesecu u Paraliji?